Przez Granice

Route F

 

 

 

 

Adobe download EN

 

 

 

 

 

 

E. Trasa Przez Granice±: 28 dni

Dzień

Cel podróży

Opis

Zdjęcie

0

Wyjazd

 

 

1

Windhoek

Zabierzemy Cię z międzynarodowego lotniska i przewieziemy do miejsca zakwaterowania w centrum miasta. Reszta dnia – czas na wypoczynek. 

Christus Kirche in Windhoek

2

PN Hardap Dam

Pierwsze spotkania z afrykańską przyrodą. Hardap Dam jest parkiem narodowym o małej powierzchni, położonym w pobliżu wielkiego jeziora. Występują tu antylopy różnych gatunków, zebry, strusie, także kilka nosorożców. Bardzo piękny park na początek wyprawy. 

Ostrich at Hardap Dam NP

3

Zamek Duwisib

Masywny niemiecki zamek stoi pośrodku niczego. Warto zobaczyć jego wnętrza, poczuć atmosferę ciszy i spokoju wokół oraz wspaniałej otaczającej przyrody. Zachód słońca jest niesamowity.  .

Tower of Duwisob Castle

4

Sossusvlei

 

Jednym z najatrakcyjniejszych momentów Twoich wakacji jest wizyta w Sossusvlei, gdzie zobaczysz ogromne wydmy z czerwonego piasku. Wschód i zachód słońca są magiczne. 

Dead Vlei

5

Sossusvlei

6

Wybrzeże

Dziś jesteś na wspaniałym wybrzeżu Atlantyku, pełnym kotików afrykańskich, pelikanów, delfinów, a także pingwinów. Plaża przechodzi łagodnie w pustynię z ogromnymi piaszczystymi wydmami.

Atlantic Coast

7

Wybrzeże

Przebywasz w starym niemieckim miasteczku z oryginalnymi utrzymanymi w starej niemieckiej tradycji barami. Za miastem można zobaczyć welwiczję, szczególną roślinę pustyni, która ma tylko dwa liście i może żyć aż do 1000 lat.

Swakopmund Hotel

8

Cape Cross

Cape Cross jest znany z koloni kotików afrykańskich. Żeby je znaleźć na brzegu, można po prostu kierować się słuchem i węchem. Naszym oczom ukaże się niezliczone stado zajmujące tereny przybrzeżne po horyzont. Na obszarze Brandberg możemy odnaleźć starożytne malowidła naskalne “white lady of the Brandberg”. Kanion Numas ma swoje malowidła naskalne oraz źródła.

Seal at Cape Cross
San Drawing

9

Twijfelfontein

Także tutaj w Twijfelfontein (źródło niepewności) możemy znaleźć naskalne malowidła Buszmenów. Po drodze oglądamy coraz więcej “prawdziwej” Afryki.

Local Lady

10

Damaraland

Wspaniała wycieczka do innego niemieckiego fortu w Damaraland, który jest położony wśród tradycyjnych chat afrykańskich. W cieniu fortu możemy zakosztować chłodnego napoju lub zjeść posiłek w przytulnym barze. Możliwe, że ludzie z okolicznej wioski zechcą zaśpiewać coś miejscowego dla nas.

Camping at the Fort

11

Himba

Dziś podróżujemy przez Kakaofield. Północ Namibii jest fascynująca i wydaje się niezmieniona przez ostatnie setki lat. Świadczą o tym tradycyjne wioski ludu Himba z ludźmi ubranymi w tradycyjne stroje, które dla nas będą wyglądać jak z innej planety. Także tutaj zobaczymy kobiety z plemienia Herero noszące tradycyjne stroje wiktoriańskie.

Traditional Himba Man

12

Himba

Każdy turysta w tym regionie przyciąga wzrok tubylców i ich zainteresowanie. Dzień wypoczynku. Odwiedzamy miejscową wioskę Himba, rozmawiamy z tymi interesującymi ludźmi lub po prostu spacerujemy po miasteczku.

Himba Woman with baby

13

Farma gepardów

Na farmie w pobliżu Kamanjab, właściciel trzyma uratowane z różnych opresji gepardy. W pobliżu domu znajdują się oswojone gepardy, które można dotknąć. Na ogromnym obszarze z dala od domu jest ich dużo więcej. Nie są oswojone. Można wybrać się na wycieczkę z właścicielem i karmić je, co na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. 

Cheeta Farm

14

NP Etosha

Park Narodowy Etosha ma do zaoferowania wszystko. Występują tu wszystkie duże drapieżniki: lwy, gepardy, lamparty, hieny i likaony. Na pewno uda nam się zobaczyć słonie afrykańskie, antylopy, guźce, strusie afrykańskie i wiele innych zwierząt. W ciągu dnia można zwiedzać park jeżdżąc samochodem niezliczonymi drogami. Wieczorem można spotkać zwierzynę w pobliżu miejsca zakwaterowania przy wodopoju, który jest podświetlany.

Elephant in Etosha NP
Giraffe in Etosha NP

15

NP Etosha

16

NP Etosha

17

Buszmeni

Z miejsca zakwaterowania można będzie wybrać się na piesze safari z miejscowymi Buszmenami. Poznamy ich kulturę i zwyczaje.

Bosjesman

18

Region Caprivi

Pierwszym przystankiem w regionie Caprivi są Wodospady Popa. Romantyczne wodospady i ogromne otaczające obszary mokradeł są zamieszkane przez liczne gatunki pięknych ptaków.

Malachite Kingfisher

19

Botswana – Chobe NP

Dziś przekraczamy granicę z Botswaną. Zakwaterowanie mamy około 100 km od granicy z Namibią. Jest dobrze położone: bezpośrednio nad rzeką Chobe, gdzie znajdziemy bogatą florę i faunę. Samą rzekę możemy poznać później płynąc łodzią – hipopotamy i krokodyle są gwarantowane. W Parku Narodowym Chobe zobaczymy wszystkie wspaniałe lądowe zwierzęta. Zakwaterowanie oferuje wyjazdy w teren z przewodnikiem od zwierzyny, jeśli sami podróżujemy samochodem z napędem  4X4, możemy także pojechać na taką wycieczkę własnym pojazdem: wielkie przeżycie! Z ładnego tarasu z widokiem na rzekę możemy oglądać piękny zachód słońca.

Możliwy jest także jednodniowy wypad do Wodospadów Wiktorii: zwiedzanie tego cudu przyrody jest warte zachodu.

 

Buffalo
Elephant in Chobe NP
Sundowner in Botswana
Victoria Falls

20

Botswana – Chobe NP

 

21

Botswana – Chobe NP

22

Delta Okawango

Dzień do spędzenia przy rzece Kwando, która daje początek delcie Okawango, terenowi bujnej roślinności. Na mokradłach tych występują liczne ptaki i wiele gatunków innych zwierząt. Parki narodowe Mudumu i Mamili (wyłącznie 4X4) nie są jeszcze odkryte przez masową turystykę.

Waterlilly in Kwando River

23

Delta Okawango

W pobliżu naszego zakwaterowania znajduje się mała tradycyjna wioska, w której ludzie prezentują swoje wyroby, chaty i tańce. Warto zobaczyć tę wioskę, tym bardziej, że nie jest jeszcze skomercjalizowana.

Local Kid

24

Rzeka Okawango

Przed podróżą na południe zatrzymujemy się przy rzece Okawango. Znakomite miejsce do relaksu na brzegu rzeki, jak również do oglądania ptaków i łowienia ryb.

Wever

25

Płaskowyż Waterberg

Płaskowyż Waterberg, utworzony z piaskowca, jest położony 150 m ponad otaczający teren. Występuje tu ogromna różnorodność drzew i roślin krzewiastych. Ponadto, jest to znane miejsce występowania zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak: antylopy końskiej, antylopy szablorogiej, czarnego i białego nosorożca. Jest tu także wiele szlaków do odbywania pieszych wędrówek.

Rhino
Roller

26

Windhoek

Windhoek jest bardzo ładnym miastem, warto pochodzić jego ulicami, zrobić zakupy, zwiedzić muzea lub kupić ostatnie pamiątki. Jest to także świetna okazja, by zakończyć wakacje w jednej z wielu miłych restauracji.

Parlement in Windhoek

27

Windhoek

Wyjazd z Windhoek.

 

28

Przyjazd do domu