All Round

Route G Adobe download EN

F. Trasa We Wszystkie Strony 28 dni

Dzień

Cel podróży

Opis

Zdjęcie

0

Wyjazd

 

 

1

Windhoek

Zabierzemy Cię z międzynarodowego lotniska i przewieziemy do miejsca zakwaterowania w centrum miasta. Reszta dnia – czas na wypoczynek. 

Christus Kirche in Windhoek

 

2

PN Hardap Dam

Pierwsze spotkania z afrykańską przyrodą. Hardap Dam jest parkiem narodowym o małej powierzchni, położonym w pobliżu wielkiego jeziora. Występują tu antylopy różnych gatunków, zebry, strusie, także kilka nosorożców. Bardzo piękny park na początek wyprawy. 

Ostrich at Hardap Dam NP

3

Las drzew kołczanowych

Podróżujemy na południe. Spotkamy tu las drzew kołczanowych i Plac Zabaw Olbrzyma, dziwną formację skalną. Drzewa kołczanowe są rzadkim gatunkiem aloesu. Wydrążone wewnątrz gałęzie są używane przez Buszmenów jako kołczany do strzał.

Kokerboom

4

Kanion Rzeki Fish

Na dalekim południu zwiedzimy spektakularny Kanion Rzeki Fish. Zakwaterowanie jest położone pomiędzy górami i rzeką. Zbudowano tu uzdrowisko oparte o gorące źródła o temperaturze 65°C. Można się tu zrelaksować i popływać w basenie wewnętrznym lub zewnętrznym.

Fish River Canyon

5

Kanion Rzeki Fish

Następnego dnia zwiedzamy północną część kanionu, znaną ze spektakularnych widoków, które będą świetnym tematem zdjęć.

Fish River Canyon

6

Pustynia

W drodze do wybrzeża przebywamy olbrzymią pustynię. Zakwaterowanie w pobliżu dawnego pola diamentów.

Desert Road

7

Lüderitz

Łatwo dostrzec, że Lüderitz jest niemieckiego pochodzenia. Ulice są pełne starych pięknych domów z 1900 roku. Warto zrobić dłuższy spacer po mieście, na najwyższym wzgórzu  zobaczymy kościół z pięknym widokiem na okolice.

German Houses in Luderitz

8

Miasto widm

Wizyta w opustoszałym miasteczku  górników jest obowiązkowa. Mamy możliwość skorzystania z usług  przewodnika (3 godziny rano), żeby poczuć atmosferę tego miejsca, które obecnie jest tylko miastem widmem.

Ghost town

9

Zamek Duwisib

Masywny niemiecki zamek stoi pośrodku niczego. Warto zobaczyć jego wnętrza, poczuć atmosferę ciszy i spokoju wokół oraz wspaniałej otaczającej przyrody. Zachód słońca jest niesamowity.  

Tower of Duwisob Castle

10

Sossusvlei

 

Jednym z najatrakcyjniejszych momentów Twoich wakacji jest wizyta w Sossusvlei, gdzie zobaczysz ogromne wydmy z czerwonego piasku. Wschód i zachód słońca są magiczne. 

Dead Vlei

 

11

Sossusvlei

12

Wybrzeże

Dziś jesteś na wspaniałym wybrzeżu Atlantyku, pełnym kotików afrykańskich, pelikanów, delfinów, a także pingwinów. Plaża przechodzi łagodnie w pustynię z ogromnymi piaszczystymi wydmami.

Atlantic Coast

 

13

Wybrzeże

Przebywasz w starym niemieckim miasteczku z oryginalnymi utrzymanymi w starej niemieckiej tradycji barami. Za miastem można zobaczyć welwiczję, szczególną roślinę pustyni, która ma tylko dwa liście i może żyć aż do 1000 lat.

Swakopmund Hotel

14

Cape Cross

Cape Cross jest znany z koloni kotików afrykańskich. Żeby je znaleźć na brzegu, można po prostu kierować się słuchem i węchem. Naszym oczom ukaże się niezliczone stado zajmujące tereny przybrzeżne po horyzont. Na obszarze Brandberg możemy odnaleźć starożytne malowidła naskalne “white lady of the Brandberg”. Kanion Numas ma swoje malowidła naskalne oraz źródła.

Seal at Cape Cross
San Drawing

15

Twijfelfontein

Także tutaj w Twijfelfontein (źródło niepewności) możemy znaleźć naskalne malowidła Buszmenów. Po drodze oglądamy coraz więcej “prawdziwej” Afryki.

Local Lady

16

Damaraland

Jest to miły jazdy do niemieckiej twierdzy w Damaraland, co jest w środku afrykańskich chat. W chłodzie tego fortu można zjeść posiłek lub wypić drinka w barze. To może być po prostu, że ludzie ze wsi spontanicznie zaśpiewać kilka piosenek dla Ciebie.

Camping at the Fort

17

Himba’s

Wspaniała wycieczka do innego niemieckiego fortu w Damaraland, który jest położony wśród tradycyjnych chat afrykańskich. W cieniu fortu możemy zakosztować chłodnego napoju lub zjeść posiłek w przytulnym barze. Możliwe, że ludzie z okolicznej wioski zechcą zaśpiewać coś miejscowego dla nas.

Traditional Himba Man
Himba Woman with baby

18

Wodospady  Epupa (4X4 wyłącznie)*

Cały dzień poświęcamy na podróż do Wodospadów Epupa. Otoczenie jest wspaniałe, dookoła nieskażona przyroda. Zakwaterowanie przy rzece Kunene. Nabrzeże świetnie nadaje się do odpoczynku, zobaczymy też miejscowych ludzi przy codziennych zajęciach. Możliwa jest wycieczka z przewodnikiem.

Epupa Falls

19

Wodospady  Epupa (4X4 wyłącznie)*

20

Rzeka Kunene (4X4 wyłącznie)*

Spędzamy dzień przy rzece Kunene. Podziwiamy ptaki przelatujące obok. Pływanie nie jest polecane ze względu na olbrzymie krokodyle żyjące w tym regionie.

Boabab Tree

21

Farma gepardów

Na farmie w pobliżu Kamanjab, właściciel trzyma uratowane z różnych opresji gepardy. W pobliżu domu znajdują się oswojone gepardy, które można dotknąć. Na ogromnym obszarze z dala od domu jest ich dużo więcej. Nie są oswojone. Można wybrać się na wycieczkę z właścicielem i karmić je, co na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem. 

Cheeta Farm

22

NP Etosha

Park Narodowy Etosha ma do zaoferowania wszystko. Występują tu wszystkie duże drapieżniki: lwy, gepardy, lamparty, hieny i likaony. Na pewno uda nam się zobaczyć słonie afrykańskie, antylopy, guźce, strusie afrykańskie i wiele innych zwierząt. W ciągu dnia można zwiedzać park jeżdżąc samochodem niezliczonymi drogami. Wieczorem można spotkać zwierzynę w pobliżu miejsca zakwaterowania przy wodopoju, który jest podświetlany.

Elephant in Etosha NP
Giraffe in Etosha NP

23

NP Etosha

24

Buszmeni

Z miejsca zakwaterowania można będzie wybrać się na piesze safari z miejscowymi Buszmenami. Poznamy ich kulturę i zwyczaje.

Bosjesman

25

Płaskowyż Waterberg

Płaskowyż Waterberg, utworzony z piaskowca, jest położony 150 m ponad otaczający teren. Występuje tu ogromna różnorodność drzew i roślin krzewiastych. Ponadto, jest to znane miejsce występowania zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak: antylopy końskiej, antylopy szablorogiej, czarnego i białego nosorożca. Jest tu także wiele szlaków do odbywania pieszych wędrówek.

Rhino
Roller

26

Windhoek

Windhoek jest bardzo ładnym miastem, warto pochodzić jego ulicami, zrobić zakupy, zwiedzić muzea lub kupić ostatnie pamiątki. Jest to także świetna okazja, by zakończyć wakacje w jednej z wielu miłych restauracji.

Parlement in Windhoek

27

Windhoek

Wyjazd z Windhoek.

 

28

Przyjazd do domu

 

 

 

* jeśli podróżujemy sedanem, zaznaczone dni będą zastąpione jednym dniem w Opuwo i dwoma dniami w Parku Narodowym Etosha.